Naturalna Architektura
- Teraźniejszość - 

animacja

Przez wieki człowiek doskonalił się w sztuce budowania i wytwarzania nowych technologii i materiałów budowlanych. Powstały ogromne miasta, drogi, lotniska, rozwinął się przemysł, a ludzie wydobywali coraz więcej węgla, ropy naftowej i innych minerałów potrzebnych do nowych wynalazków. Jednak rozwój cywilizacji na Ziemi doprowadził do zatrucia środowiska: powietrza, wody i gleby. Obecnie wiele osób pracuje nad poprawą  sytuacji naszej planety, między innymi architekci, którzy wracają do  naturalnego budowania mając na uwadze zalety tych domów:
   - są energooszczędne: nie trzeba ich nadmiernie ogrzewać w zimie, ani schładzać latem, przy ich budowie nie zużywa się dużo energii i wody,
   - na ścianach glinianych nie osiada kurz, są antystatyczne (nie elektryzują się),
   - wnętrza są ciche, naturalne materiały są izolatorem dźwięku, chronią nas przed promieniowaniem elektromagnetycznym (wifi nie wszędzie działa),
   - utrzymują stały poziom wilgoci w domu, ściany „oddychają",
   - są zdrowe dla alergików, mają sprzyjający im mikroklimat,
   - są ognioodporne,
   - biodegradowalne (po zburzeniu Ziemia „wchłonie dom", nie zostanie po nim sterta gruzu – śmieci).



image/svg+xml
animacja

Domy prywatne

Wiele osób, poznawszy zalety domów z gliny, słomy czy betonu konopnego, decyduje się na budowę własnego domu w takiej technologii. Duże znaczenie mają koszty budowy, które są trochę niższe od kosztów tradycyjnego domu. Domów „zielonych" nie trzeba bardzo ogrzewać, nie zużywa się też energii na klimatyzację. Wiele osób zbiera wodę deszczową, której używa do podlewania ogródka. Instalują naturalne domowe oczyszczalnie ścieków i odnawialne źródła energii w postaci paneli słonecznych lub turbin wiatrowych.

Polska

dom wybudowany z kostek słomy na drewnianej konstrukcji, z tynkiem glinianym i z dachem pokrytym trzciną


Zdjęcie: © Gaja Connection

Polska

dom w kształcie kopuły, na drewnianej konstrukcji

Konstrukcję wypełniono betonem konopnym, zaś kopułę pokryto gontem drewnianym.


Szwajcaria

Dietikon, domy mieszkalne-ziemianki

W Dietikon wybudowano wiele domów przykrytych ziemią, na której rośną krzewy, kwiaty i trawa. Domy mają zagłębione tarasy, oczka wodne, ogródki. Osiedle jest wyposażone w garaż podziemny.


Archi0780, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Meksyk

domy mieszkalne zbudowane z suszonej cegły i z drewna, otynkowane różową gliną, którą wykopano przy budowie domów


Zdjęcie: © Rory Gardiner

Budowle dla instytucji

Gmachy instytucji (szkół, uniwersytetów, muzeów, bibliotek, sądów, urzędów miejskich, hoteli, szpitali, przychodni, centrów nauki), a także budynki sportowe (stadiony, korty tenisowe, baseny) powstają przeważnie z betonu, do konstrukcji używa się stali, a elewacje pokrywa się aluminium i szkłem. Wyprodukowanie i przewiezienie tych materiałów pochłania dużo energii elektrycznej, ciepła, benzyny, wody, a gdy budowle są gotowe, zużywają znowu dużo energii do ogrzania wnętrz lub schłodzenia w czasie upałów (klimatyzacja). Całe budownictwo jest bardzo energochłonne, wymaga coraz więcej paliw i wytwarzanych w fabrykach materiałów budowlanych. Naturalne materiały zapewniają oszczędność energii i wody oraz nie zaśmiecają środowiska.


Polska

Warszawa, drewniany Dom Kultury na Służewcu

Zewnętrzne szerokie schody służą jako widownia teatru, energię zapewnia wiatr, jest też ogród i hodowla kóz.


Źródło: Służewiecki Dom Kultury - materiały promocyjne

Ukraina

niedaleko Dniepropetrowska, Friend House Hotel

Hotel powstał z gliny, trzciny oraz kamienia.


Źródło: Ryntovt Design, foto: Andrey Avdeenko

Budowle przemysłowe

Budynki przemysłowe to olbrzymie hale produkcyjne i mniejsze budynki biurowe. Tradycyjne hale są zwykle budowane jako tymczasowe i lekkie ze stali, z płytami warstwowymi (płyta aluminiowa z warstwą ocieplenia) na elewacjach i z lekkimi dachami. Można je szybko rozmontować i przenieść w inne miejsce. Razem z budynkami biurowymi tworzą zespół zajmujący dużo miejsca w przestrzeni miasta lub wsi. Projektanci zespołów przemysłowych starają się, aby taka budowla była wtopiona w krajobraz. Powstają budowle ekologiczne, energooszczędne, wyposażone w panele słoneczne lub turbiny wiatrowe, wykorzystujące wodę deszczową i „szarą” (woda już raz użyta). Budynki stają się „zielone”, gdy projektant zastosuje naturalne materiały budowlane. Taka budowla otrzymuje wtedy międzynarodowy certyfikat (dokument potwierdzający spełnienie warunków „zielonego” domu) BREEAM – brytyjski lub LEED – amerykański. W Polsce już 400 budynków ma taki certyfikat.


Polska

Olsztyn, budynek lotniska

Wykorzystano drewno do wykończenia elewacji i wnętrz.


Foto: © Bartosz Makowski - www.makowski.co

Polska

Zielniki koło Środy Wielkopolskiej, zespół produkujący artykuły spożywcze

Ściany i strop budynku biurowego wykonano z cegły.


Źródło: www.jantexpolska.com

Anglia

browar wraz z centrum transportowym

„Zielony” dach, ściany wykonane z betonu konopnego, belki stropu z klejonego drewna.


Foto: Robert Walker / Adnams Brewery Distribution Centre / CC BY-SA 2.0

Hiszpania

Madryt, port lotniczy Barajas

Strop hali lotniska wykończony jest elementami z bambusa.


Foto: Malaga / CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons